EGR

Zawór recyrkulacji spalin

 

Zawór EGR w silniku IDE występował do 2001 roku, w późniejszym okresie z powodu dużej awaryjności oraz znacznego zanieczyszczania układu dolotowego zrezygnowano z jego stosowania. Zawór EGR jest to rozbudowany o potencjometr mierzący stopień otwarcia standardowy zawór EGR o zwiększonym przepływie. Problem pojawia się już po niewielkim przebiegu, gdyż zwiększony przepływ spalin silnie zanieczyszcza głowicę zaworu, utrudniając jej ruch. Natomiast każde przycięcie zaworu skutkuje natychmiastowym błędem odczytu stopnia otwarcia zaworu. W skrajnych przypadkach może się to zakończyć wyłączeniem awaryjnym silnika.     Na szczęście zawór można wyjąć, wyczyścić i jeździć dalej. Można go także zaślepić żeby się nie brudził, ale akurat w tym silniku nie jest to najlepszym rozwiązaniem, gdyż obecność spalin w mieszance nie tylko zubaża mieszankę ale i obniża temperaturę spalania. Gdy brak jest spalin to w miejsce gazu obojętnego pobierane jest dodatkowe powietrze i komputer na podstawie odczytów z sondy lambda sztucznie zawyża dawkę paliwa. Dodatkowo rosną opory ssania co także obniża sprawność jednostki.    Mimo to większość użytkowników zaślepia dolot zaworu EGR w obawie przed niemiłą niespodzianką podczas jazdy. W użytkowaniu jedyną różnicą jest nieco gwałtowniejsza reakcja na pedał gazu w zakresie 1700-3800 obr/min i być może nieco mniejsza ekonomiczność. Jednak według danych komputera z trasy 350km różnica była minimalna  6.4 l/100km przy zaślepionym zaworze i 6.2 przy działającym. (spokojna jazda z prędkością około 100-110 km/h) czyli w granicach błędu.

Zawór EGR załącza się tylko w określonych warunkach:
-temperatura powietrza jest większa niż 10°C temperatura silnika jest większa niż 70°C
-podciśnienie w kolektorze ssącym jest między 300-650 mbar
-obroty silnika mieszczą się w granicach 1700-3800 obr/min
-obciążenie silnika mieści się zadanych granicach

Zawór EGR jest wyłączany w przypadku błędnego odczytu danych z:
-czujnika temperatury silnika
-czujnika temperatury powietrza
-czujnika ciśnienia
-czujnika prędkości
-zaworu EGR

Schemat połączeń zaworu EGR oraz rezystancje obwodów

 
1 - wyjście potencjometru
2 - masa potencjometru
3 - zasilanie potencjometru
4 - masa zaworu
6 - zasilanie zaworu

rezystancja ścieżki potencjometru ok. 5 kΩ

rezystancja wyjścia potencjometru 150Ω-5kΩ
rezystancja cewki zaworu 6 Ω
 

Demontaż i montaż EGR

 
Operacja jest dość prosta, ale najlepiej przeprowadzić na zimnym silniku gdyż możliwe jest poparzenie od gorących elementów silnika. 
 
Odłączyć akumulator, następnie zdjąć wtyczkę z zaworu. Następnie odkręcić dwie śruby mocujące do kolektora. Następnie zdjąć szczypcami obejmę łączącą dolot spalin do zaworu. Zawór bez problemów wychodzi do góry. Żeby wyczyścić zawór należy go najpierw namoczyć jego dolną część w środku penetrującym. Następnie poruszać trzpieniem zaworu przepłukując środkiem penetrującym. Po pewnym czasie zawór zaczyna lekko pracować. Zawór jest dość trwałym elementem i poza typowym zabrudzeniem bardzo rzadko dochodzi do uszkodzenia potencjometru. W celu sprawdzenia poprawności działania zawór można podłączyć pod 12V między styki 4 i 6.
 
Script logo