Pompa niskiego ciśnienia

  • moduł pompy paliwa

    moduł pompy paliwa

  • dodatkowy filtr paliwa

    dodatkowy filtr paliwa

Moduł pompy niskiego ciśnienia

 

Moduł pompy paliwa dla silnika idE o numerze 8200013383 (zawiera pompę Bosch 0580313072) różni się dość znacznie od modułów stosowanych w innych jednostkach benzynowych Renault. Posiada ciśnienie znamionowe 4,5 bar zamiast typowych 3,5 bar oraz posiada zasobnik ciśnienia. Zasobnik ciśnienia stanowi czarna puszka dookoła wkładu pompy, więc pompa podaje paliwo do zasobnika, a zasobnika jest wyjście na regulator ciśnienia i króciec wyjściowy. Szczelność modułu i prawidłowe ciśnienie ma zasadnicze znaczenie dla pracy całego układu wtryskowego. Pompa wysokiego ciśnienia nie zasysa sama paliwa i jeśli ciśnienie jest zbyt niskie to wydajność pompy gwałtownie spada.

Drugim nie mniej ważnym problemem jest zjawisko powstawania par benzyny w układzie wtryskowym. Benzyna przy ciśnieniu atmosferycznym wrze w temperaturze ok 60-70C, a ponieważ pompa wysokiego ciśnienia przykręcona jest bezpośrednio do głowicy silnika, osiąga temperaturę ok 100C i taką temperaturę osiąga też paliwo wewnątrz pompy. Aby nie powstawały pary, konieczne jest ciśnienie ok 2,5 bar, a czym wyższa temperatura tym wyższe musi być ciśnienie. Jeśli moduł pompy jest nieszczelny to po wyłączeniu silnika, paliwo cofa się do zbiornika powodując spadek ciśnienia, w pompie zaczyna wrzeć paliwo i benzyna w formie płynnej znika całkowicie. Zjawisko to bardzo utrudnia ponowny rozruch gorącego silnika gdyż pompa wysokiego ciśnienia jest pompą cieczy a nie gazu. Jeśli moduł pompy jest sprawny ciśnienie w układzie wtryskowym utrzymuje się na poziomie ponad 4 bary aż do wystygnięcia silnika do ok 60C. 

W układzie paliwowym Laguna idE nie ma żadnego filtra paliwa, filtr był wyłącznie w modelu Mégane idE (1999-2001 DA03/EA03). Z uwagi na działanie całego układu wtryskowego oraz zużywanie się mechanicznej domy wysokiego ciśnienia, montaż filtra jest bardzo zalecany. Filtr taki należy wymieniać co ok 60 tyś km. 

 

 

Script logo